Dlaczego ekologiczne środki czystości są lepsze ?

A jakie skutki negatywne niosą za sobą detergenty i inne substancje powszechnie „wrzucane” do chemicznych środków czystości?
Chemiczne środki czystości zawierają substancje, które błyskawicznie ulatniają się i krążą w powietrzu przez długie godziny. Detergenty mogą powodować alergie, astmę, choroby skórne, podrażnienia błon śluzowych, są bardzo toksyczne.

Natomiast dla osób dbających o naszą Matkę Ziemię wysoce ważnym argumentem jest to, że skażają środowisko !  Trafiające do wód surfaktanty i fosforany zmniejszają liczbę tlenu w wodach przez co rozwój organizmów żywych jest znacznie utrudniony, należy pamiętać, że chemiczne środki czystości w przeciwieństwie do tych Eko nie są biodegradowalne. Detergenty nie ulegają rozkładowi ! Pozbycie się ich ze środowiska jest właściwie niemożliwe. Krążą w ekosystemie bez końca trując naszą faunę, florę i nas samych!
Stosowanie chemicznych środków czystości nie od razu wywoła oczywiście wyżej wymienione przypadłości, to proces długofalowy, nie powodują problemów zdrowotnych od razu i często szukając przyczyn nawet nie pomyślimy, że właśnie to może być przyczyną naszych problemów zdrowotnych.
Only Bio Srodki czystosci
Zatem co znajdziemy takiego „złego” w popularnej „chemii” ?
  • Chlor – działanie drażniące na drogi oddechowe, skórę, oczy. Może tworzyć trujące gazy w kontakcie z moczem, amoniakiem i innymi środkami czyszczącymi, tradycyjnie występuje np. w popularnym domestosie.

  • Fosforany - wywołują uczulenia oraz bardzo silne alergeny, gdzie? Proszki do prania, produkty do zmywarek. Wpływ na środowisko? Zamieranie zbiorników wodnych, eutrofizacja wód,
  • Chloroform - powoduje silne podrażnienia błon śluzowych układu oddechowego, może być przyczyną zatruć. Jest silnie rakotwórczy,uszkadza wątrobę, nerki i serce,
  • Podchloryn sodu - to także silnie trujący składnik o właściwościach żrących;
  • Formaldehyd, benzen, ftalany, ropa naftowa - sąbardzo rakotwórcze i poważnie uszkadzają wątrobę gdzie? Głównie w odświeżaczach powietrza.
  • fluorosurfakanty– niezwykle niebezpieczne dla zdrowia, a reakcje alergiczne i podrażnienia to tylko mniej poważne skutki ich stosowania,
  • parafiny– niebezpieczne głównie dla środowiska, niszczą warstwę ozonową,
  • aluminium wdychane aluminium powoduje choroby neurodegradacyjne, a efekty widoczne są dopiero po wielu latach. Należy więc unikać produktów z jego zawartością,
  • EDTA – podrażnia skórę i oczy, jest również silnie rakotwórczy,
Niestety brakuje takich regulacji prawnych, które były by wsparciem dla rynku Eko a ograniczały działalność firm wytwarzających toksyczne substancje – produkty.
Eco Bio do trudnych zabrudzen Only Bio do toalet only bio do lazienek

Warto pomyśleć jeszcze o jednej bardzo ważnej kwestii – 
kwestii dziecięcej:

     W kontakcie z detergentami wyjątkowo ostrożne powinny być kobiety w ciąży, ponieważ syntetyczne substancje mogą negatywnie wpływać na rozwój płodu - Bioakumulacja to odkładanie się substancji toksycznych w tkankach organizmu. Niektóre toksyczne substancje magazynują się w takich ilościach, że mogą być nawet przekazywane dzieciom przez matki.
Oczywiście jest to bardzo skrótowe podejście do tematu ale może dawać do myślenia, jeśli nie koniecznie zależy nam na nas samych, to może chociaż pomyślmy o matce naturze i jej „dzieciach”  J
Na rynku ekologicznych środków czystości warto zwrócić uwagę na Polskie Only Eco… i ich składy.
Ale o tym już w następnym artykule cdn. J